За диабетиците е важно да следят диетата си, а важно място в нея заема консумацията на хляб. Пълнозърнестите алтернативи на този продукт са предпочитани от тези, които са на нисковъглехидратна диета. Според ендокринолога Антонина Гуреева в тях повече протеини и по-малко въглехидрати. Това означава, че протеините и фибрите, които съдържат, могат да забавят покачването на кръвната захар и да запазят ситостта за по-дълго.
Още: Офталмолог: За колко време обикновено минава конюнктивит?
Още: Напитката, която убива желанието за сладко
Най-добрият хляб за диабетиците
Лекарят също така отбеляза, че годността на пълнозърнестите хлебни изделия зависи от различни фактори. Например от съставките, които са в него. Някои протеинови хлябове може да съдържат скрити съставки, като малтодекстрин или други въглехидрати, които влияят отрицателно върху нивата на кръвната захар.
Ако търсите хляб с нисък гликемичен индекс, този вид определено е за вас. Според експерта трябва да се има предвид и количеството от този продукт, което се консумира.
Въпреки че този продукт е с по-ниско съдържание на въглехидрати, лекарят съветва да го консумирате умерено, за да поддържате кръвната си захар в оптимални граници.
Още: Тайните на столетниците: 8 знака, които издават, че ще живеете много дълго
Още: 7 лесни начина да балансирате хормоните си, за да се чувствате и изглеждате невероятно
Лекар: Хлябът с масло е отрова за тези хора
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лекар: Това е най-добрата закуска при анемия!
Още: Лекар за вредата от алуминието фолио: Колко вредно е то?
Пълнозърнестият продукт е полезен за подобряване на храносмилането и се счита за диетичен продукт. Предпазва от диабет и заболявания на сърцето и кръвоносните съдове, подобрява настроението, намалява желанието за ядене на сладко и вредни храни. Колкото повече фибри има в този продукт, толкова по-здравословен е той. Пълнозърнестите хлебни изделия не трябва да съдържат много сол или захар, в противен случай те няма да са полезни. С повишено внимание те трябва да се консумират от хора със стомашно-чревни заболявания: язва на стомаха и дванадесетопръстника.
Пълнозърнестият хляб има приятен и сладък вкус. По структура той е по-плътен и по-тежък от хляба, приготвен от обикновено брашно. Кората е тъмна на цвят, съдържа парченца трици.
В пшеничното зърно почти всички полезни вещества - витамини, ензими, аминокиселини - се съдържат в обвивката му. Вътрешната част на зърното всъщност е почти чисти въглехидрати, които толкова се страхуват от загуба на тегло и които могат доста да развалят диетата. Калорично съдържание на пълнозърнестия продукт е 247 kcal на 100 грама.
Още: Диетолог: Кой и защо НЕ трябва да яде домати
Още: Този плод сваля кръвното повече от отказа от сол
За производството на обикновено брашно се използва само силно натрошената сърцевина на зърната. Съответно тялото ни не получава почти никакви полезни вещества с него, но в същото време се снабдява обилно с въглехидрати, в повечето случаи ненужни. Това води до метаболитни нарушения, често много сериозни.
В същото време пълнозърнестият хлебен продукт включва всички компоненти на зърното, осигурява на тялото ни енергия с въглехидрати, витамини и ензими с обвивка. Тази смес се абсорбира по-добре, активира червата и не нарушава метаболизма в организма.
Още: Лекар: Това е най-полезният хляб за червата
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!